Bağırsak gribi nedir tedavisi nasıldır

Spread the love
Bağırsak gribi nedir tedavisi nasıldır
Bağırsak gribi nedir tedavisi nasıldır

Mide gribi olarak ta bilinen bağırsak gribi herkesi etkileyebilen viral bir enfeksiyondur.Genellikle ishal ve kusmanın eşlik ettiği mide rahatsızlığına neden olur.

Çoğu durumda kendi kendine geçer.Ve sadece neden olduğu semtomlar tedavi edilir.Bununla birlikte daha büyük bir risk altında olan belirli kişiler ve bunun karmaşık hale gelebileceği ve tıbbi gözetim gerektirebileceği durumlar vardır.Viral gastroenterit olarak ta bilinen bağırsak gribi virüslerin neden olduğu mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır.Bu enfeksiyona neden olabilecek bir çok virüs türü vardır.En önmlileri arasında ;Rotavirüs:Bu virüs çocuklarda sık görülen bağırsak gribi nedenidir.Bağırsak gribi nedir tedavisi nasıldır

Norovirüs:Yetişkinlerde bağırsak enfeksiyonlarının çoğuna sebep olur. Adenovirüs:Esas olarak 2 yaşın altındaki çocuklarda bağırsak gribine neden olur.Bulaştırma riski olan bir virüstür. Bulaşmayı önlemek için de el hijyenini çok iyi yapmak gerekir. Ayrıca havlu,çatal,kaşık gibi gereçlerin mutlaka ayrı kullanılması gerekir.Gelelim bağırsak gribi belirtilerine;Kusma,mide bulantısı,sulu ishal,kolik ağrı.

Bağırsak gribi herkesi etkileyebilir.En fazla yaşayan kişiler çocuklar ve bağışıklık sistemi düşük olanlardır. Bağırsak gribi tedavisine gelince ,özel bir tedavisi yoktur.Ateş veya kas ağrıları gibi genel semptomları yaygın aneljezikler, ve ateş düşürücülerle tedavi etmek mümkündür. Bununla birlikte dehidrasyon olmak üzere bazı komlikasyonların ortaya çıkmasını önlemektir.

Uzmanlar püreler,et suları ,meyve suları gibi su bakımından zengin gıdalar yenilmesini önerir. Gerekirse hastaya oral serum, ve ekstra e su verilmelidir.Çok yağlı ve şekerli yiyeceklerin yanı sıra yüksek lifli yiyeceklerden de ı.