botoks kaç yaşında yaptırılmalı

Spread the love

Kaç yaşında botoks yaptırılmalı
Botoks artık 20’li yaşlardaki genç kızlar arasında da moda. “Botoks yaşı kaç olmalı” sorusuna ise uzmanlar farklı yanıtlar veriyor.
Lindsay Lohan, Kim Kardashian gibi ünlülerin botoks yaptırması, “Botoks yaşı kaç olmalı?” tartışmasını da beraberinde getirdi. Estetik cerrahların bir bölümü, çok fazla mimiğe sahip olan kadınların 20’li yaşlarda botox yaptırmalarının gelecekte kırışıklıkları önleyeceğini savunuyor. Bir bölümü de 30 yaşından önce botoks yaptırılmasına karşı çıkıyor.
Medikal Estetik Derneği Başkanı Dr. Ali Kerim Diler de karşı çıkan doktorlar arasında. Botoks yaptırmanın hiçbir sağlık sakıncası yaratmadığını savunan Diler, “Botoks çok uzun zamandır kullanılıyor üstelik kozmetik alanından çok başka alanlarda. Çok daha derin, yüksek dozlarda uygulanıyor hatta çocuk hastalara yapıyorlar. Ancak niye 25/28 yaşındaki bir genç kız kendini kadınlaştırmaya çalışır ki? Ben varolanın korunmasından yanayım. Varolan büyük problem varsa düzeltilsin. Genelde eğilim şu olmalı: Eksileni yerine kormak varolanı muhafaza etmek.” dedi.
“30’lu yaşlarda yapılmalı”
Görüşüne başvurduğumuz Dermatoloji Uzmanı Vedat Çimen de şu yanıtı verdi:
“Botoks olarak kullanılan ilaç botulinum toksini-A’nın liyofilize protein derivesidir. Kasların hareketi için uyarı geldiğinde nöromusküler kavşakta salınan ve kas aksiyon potansiyelinin oluşmasını sağlayan nörotransmiter olan asetilkolinin reseptörlerine bağlanarak  istemli hareketin oluşmasını önler. Bu etkisi üzerinden yıllardır bazı hastalıkların tedavisinde güvenle kullanılmaktadır.”
“Medikal estetik alanında da bu etkisi aracılığıyla mimik kaslarımızın hareketine bağlı oluşan dinamik kırışıklıkların düzeltilmesi kaş yapısının düzenlenmesi amacıyla botoks uygulamaları yapıyoruz. Botoks uygulamalarında yeni eğilim mimik kaslara bağlı oluşabilecek dimamik çizgilenmelerin oluşumu önceden engellemek için proflaktik amaçla botoks uygulanmasıdır. Bu nedenle botoks uygulaması 20’li yaşlara kadar inmiştir. Hepimizin mimik hareketleri ve yüz çizgilerimiz farklıdır kendimize özeldir. Biz hekimler hastalarımızın botoks uygulama taleplerini yerine getirirken fizyolojik dengeye dikkat ederek yüz çizgilenmeleri yeni başladığında 30’lu yaşlarda botoks uygulamalarını önermeliyiz. Böylece tedavi uygularken kişiye özel çizgilenmelerin nasıl oluşacağını belirler ve kişiye uygun olarak yeni kırışıklıkların oluşmasını daha doğru olarak önleme tedavilerini uygulayabiliriz.”