dudak estetiği

Spread the love

Dudak Estetiği Dudak Kalınlaştırma İnceltme
Dudaklar, yüzünüzün tam ortasında yer aldığı için çok fazla dikkat çeker. Kadını ilk bakışta çekici, seksi bir görünüme büründürebilen kalın ve biçimli dudaklar bütün kadınların hayalidir.

Çekici ve seksi bir görünüme kavuşmanızı sağlayan güzel dudaklar aynı zamanda genç bir görünüm kazanmanızı sağlar. Etrafında çiziler olan ve iç bölümü kırışmış bir dudak yapısı kişiyi olduğundan daha yaslı gösterir. Dudaklardaki pembe kısımlar bazen genetik olarak doğuştan ince yapılıdır, bazen de yaslandıkça incelir ve dolgunluğunu kaybeder. Dudakların yaslanması, yüzün yaslanması ile paralel olarak ilerler. Dudakların seklinde diş yapısı ve çene yapısı büyük rol oynar. Bunların yanında dudağın boyu, kalınlığı, genişliği, dişlerin ne kadar kısmını kapattığı etkenlerde önemlidir.
İdeal görünüşlü bir dudak da alt dudak üst dudaktan kalın olmalıdır ki böylece diş etleri gülümse esnasında görülmemelidir.
Dudaklar, burun ucundan çene ucuna doğru çizilen hayali olarak farz edilen çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde görülen abartılı dudaklar, estetik açıdan kötü bir görüntü verir.

Dudak kalınlaştırma için yapılan dudak estetiği ameliyatları iki ana gurupta toplanır. Bunlardan ilki geçici olarak yapılan dudak estetik ameliyatı, ikincisi kalıcı olarak yapılan dudak estetikleridir. Geçici olarak yapılan dudak estetikleri, genelde dudak içine dolu maddeleri ya da yağ enjeksiyonu yapılarak gerçekleştirilir. Kalıcı olarak yapılan dudak estetiği ise, dermofet yağ-deri greftleri, ve suni maddelerle yapılan dolgular sayesinde gerçekleştirilir.
Dolgu maddeleri en zararsız metotlardır, fakat etkisi kısa sürelidir. Dolgu maddeleri enjekte ettirerek dudaklarınızı dolgunlaştırmak isterseniz 6 ay ila 1 yıl sonra dudaklarınız eski haline dönecektir. Dolgu maddelerin genelde tek bir risk ortaya çıkar. Şayet alerjik reaksiyon sorunu yasamazsanız genelde dolgu maddeleri ile 6 ay ila 1 yıl arasında dolgun dudaklarınızla gezebilirsiniz.
Dudak dolgunlaştırmak için yapılan yağ enjeksiyonları da aslında geçici yöntemlerden biridir. Çünkü değişen miktarlarda enjekte edilen yağ zamanla erir. Bu nedenle işlemin tekrar edilmesi gerekir. İki üç seans devam eden yağ enjeksiyonu genelde % 30-40 oranlarında kalıcı hale gelebilir. Üstelikte zaman içersinde eriyen yağlardan arta kalan yağlar dudaklarda sekil bozukluğuna da sebep olabilir. Yani dudak içine enjekte edilen yağlar aynı anda aynı oranda erimiyor. Şekil bozukluğunu düzeltmek için tekrar bir yağ enjeksiyonu gerekir.
Dudakları kalınlaştırmak, dolgunlaştırmak için son yıllarda reaksiyona sebep olmayan dolgu maddeleri üretmek adına son yıllarda büyük çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar içinde en zararsız ve en iyi sonucu veren Hyaluronik asit dolgusudur. Hyaluronik asit, vücut dokularında bulunan mevcut yapı taşlarından biridir. Dudakları dolgunlaştırmak amacıyla yaygın olarak kullanılır. Vücutta zaten mevcut olan bir madde olduğu için, hyaluronik enjeksiyonları istenmeyen bir reaksiyona sebep olmaz. Ancak bu enjeksiyonun da kalıcılığı ortalama 6 ila 12 aydır ve etkisi geçtiğinde tekrar yapılması gerekir. Buna rağmen diğer dudak dolgunlaştırıcı yöntemlere nazaran ucuz ve kolay bir yöntem olduğu için en çok başvurulan dudak kalınlaştırma yöntemlerinden biridir.
Diğer bir dudak kalınlaştırıcı suni madde ise Gortex isimli dolgu maddesidir ve bu malzeme sayesinde yapılan dudak dolguları kalıcıdır. Dudak kenarlarından küçük kesiler yapılır ve bu kesilerden içeriye yerleştirilir. Konulduğu şekilde kalır ve zamanla seklini kaybetme riski yoktur. Ancak zamanla dudağı delip, dışarı çıkabilme riski en önemli dezavantajıdır. www.kadinlarsitesi.com
Dudak dolgunlaştırmak için uygulanan diğer cerrahi metot ise dudak mukozasını yani dudağın pembe olan bölümünü, ileriye doğru iterek kalın ve dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlayan ameliyatlardır. Bu yöntem sayesinde en iyi ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan bir dudak kalınlaştırma ameliyatı olup 5 günde tamamen iyileşir.
Dudak estetikleri her zaman kalın dudaklara sahip olmak için yapılmaz, bazen de normalden çok daha kalın dudakları daha ince göstermek için de yapılabilir. Kalın olan dudakları inceltmek için dudağın pembe bölümünden bir kesi açılır buradaki yağ dokuları çıkarılır ve dikiş atılır. Dudak küçültme ameliyatı da lokal anestezi yöntemi ile yapılır. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler morluklar 3- ila 5 gün içersinde yok olur. Kesiler ve dikişler dudağın mukoza kısmından yapıldığı için herhangi bir estetik ameliyat izi kalmaz.