E-DEVLETTEN MİRAS SORGULAMA SİSTEMİ

E-Devletten miras sorgulama sistemi

E-Devletten miras sorgulama sistemi
E-Devletten miras sorgulama sistemi

Bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenmek artık çok daha kolay.E-Devlet üzerinden artık Mirasçılık belgesi işlemleri de yapılacak.E-Devletten miras sorgulama sistemi

Son dönemde Soyağacı ”1852-1928” ait şehit bilgisi sorgulamasının ardından e-Devlet uygulaması bu sefer de sistem üzerinden”Mirasçılık belgesi”vermeye başlıyor.

6 mart tarihi itibarı ile hizmet vermeye başlayacak olan hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için mirasçılık belgesi verilmesi talebinin UYAP sistemi üzerinden yapılması zorunlu hale getirildi.

Konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Yargı birimlerinden alınan Mirasçılık belgesi verilmesi talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2018 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır.

16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için Mirasçıklık belgesi verilmesi talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir.Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

Kaynak:milliyet.com.tr

 

Spread the love