Elinizi una sürmeden ekmek yapmak

Spread the love

Elinizi una sürmeden ekmek yapmakBu tarifte elinizi una hamura hiç sokmuyorsunuz.Sadece kapta karıştırarak yapacaksınız.

Gerekli malzemeler

1 çorba kaşığı toz şeker

1 çorba kaşığı zeytin yağı

1 tatlı kaşığı tuz ve su

İlk olarak eğer mayanız instatnd maya değilse ılık su ile maylanmasını ,yani kabarmasını bekliyorsunuz daha sonra 4 bardak unu kabınıza alın ve ortasını açın.

Kabarmış olan mayanızı unun ortasına ekleyin .Sonrasında tuz,şeker ve zeytin yağını ekleyin ve karıştırmaya başlayın.Hamurumuz akıcı bir kıvamda olacak bu yüzden suyu azar azar ekleyin ve karıştırın.

Videoda da göreceğiniz gibi ele yapışacak kıvamda bir hamur elde edince kabın ağzını strech filmle kaplayın ve mayalanmaya bırakın.

Hamurunuz kabarınca tekrar üzerini açıp bir spatula ile maya kokusu gitmesi için karıştırın ve tekrar üzerini kapatıp mayalanmaya bırakın.

Hamurunuz kabarınca kalıbınızı yağlı kağıt ile kaplayıp direk hamurunuzu kalıbınıza dökün.Son olarak çay süzgeci ile üzerine un serpiştirin ve 200 derece fırında ekmeğiniz kızarana dek pişirin.

Ekmeğiniz piştikten sonra ise temiz bir bez ile üzerini örtüp hafifçe su serpin.Biraz dinlendirin.Ekmeğiniz taş fırın ekmeği tadında olacak.

 Elinizi una sürmeden ekmek yapmak