Erkek boğazlı kazak modeli ve yapılışı

Spread the love

Erkek boğazlı kazak modeli ve yapılışı
Erkek boğazlı kazak modeli ve yapılışı

Malzeme : Nako Nova MoulineRenk No : 1886 Gri Bej Kırçıl ( 7 Yumak ) Şiş No : 8 Örgü Şekli : Modelli Ön 68 ilmek başlanacak. Lastik 2 düz 2 ters olarak ilmekler dizilirken [virgül] ortaya 4 düz getirilip yine 2 ters 2 düz olarak devam edilecek.
8 sıra örüldükten sonra [virgül] ortadaki 4 düz ilmek de [virgül] ilmekler 2’ye 2 olarak bükülerek lastiğe devam edilecek. Lastik toplam 14 sıra olduğunda lastik üstünde ara ara 6 ilmek artış yapılırken bu arada ilmekler 29 ilmek düz [virgül] 2 ters 2 düz [virgül] 2 ters 4 düz [virgül] 2 ters 2 düz [virgül] 2 ters ve 29 ilmek düz olacak şekilde dizilecek. Sonraki sırada ortadaki 4 düz ilmek üzerinde 1 [virgül] ilmeğin içinden üç kere ilmek çıkartılarak ve bu ilmekler birlikte alınarak top şekli oluşturulacak.
Orta kısımdaki bükmeler diagramda görülen sıralarda uygulanacak. Lastik üstü beden boyu 36 cm’de kol evi oyuntusu için bir kere 3 [virgül] bir kere 2 [virgül] iki kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Lastik üstü 55 cm’ de ön yaka oyuntusu için ortadan 12 [virgül] yanlardan bir kere 3 [virgül] bir kere 2 [virgül] bir kere 1 ilmek kesildikten sonra omuzlarda kalan 18 ilmek iki kere 9 ilmek olarak kesilip ön parça bitirilecek
ARKA 66 ilmek başlanacak [virgül] ilmekler 2 düz 2 ters lastik olarak 14 sıra örüldükten sonra düz örgü geçilirken ara ara 4 ilmek artış yapılacak. Lastik üstü 36 cm’de kol evi oyuntusu için bir kere 3 [virgül] bir kere 2 [virgül] iki kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu lastik üstü 58 cm’de omuzlar iki kere 9 ilmek olarak kesilirken [virgül] arka yaka ortasından da 20 ilmek kesilerek arka parça bitirilecek.
KOL 36 ilmek başlanacak. Ön beden lastiği gibi 2 düz 2 ters olarak ilmekler dizilirken [virgül] ortaya 4 düz getirilecek. Lastik 8 sıra örüldükten sonra ortadaki 4 düz ilmek 2’ye 2 olarak bükülüp lastiğe devam edilecek. Lastik toplam 14 sıra olduğunda lastik üstünde ara ara 4 ilmek artış yapılırken ilmekler 12 düz 2 ters [virgül] 2 düz 2 ters [virgül] 4 düz 2 ters [virgül] 2 düz 2 ters ve 12 düz olarak dizilecek ve ön beden ortasında diagram takip edilerek yapılan model kol ortasında da uygulanacak.
Bu arada lastik üstünde yanlardan 2 ilmek içeriden her 8 sırada bir beş kere 1’er ilmek [virgül] her 6 sırada bir üç kere 1’er ilmek artış yapılarak toplam 56 ilmeğe ulaşılacak. Lastik üstü 40 cm’de kol üst kesimleri için yanlardan bir kere 3 [virgül] bir kere 2 [virgül] yedi kere 1 [virgül] bir kere 2 ilmek kesilerek tepede kalan 28 ilmek de düz olarak kesilerek kol bitirilecek. YAKA 58 ilmek başlanacak. 2 düz 2 ters lastik olarak 18 cm örüldükten sonra ilmekler yaka etrafına dikilecek.