Kekik çayı nasıl yapılır

Kekik çayı nasıl yapılır
Kekik çayı nasıl yapılır

Kekik sağlık açısından başta olmak üzere çok faydalı bir bitkidir.Bundan dolayı bugün sizlere kekik çayı nasıl yapılır?paylaşmak istedik.

Kekik çayı yapmak için ilk olarak bir bardak sıcak suyun içerisine 1-2 çay kaşığı kekik koyun.Ve bardağın ağzını kapatıp demlenmeye bırakın.Kekik çayınızdan günde 1-2 defa içebiliriniz.Kekik çayı nasıl yapılır

Kekik çayı yaparken nelere dikkat etmelisiniz?Yukarıda da belirttiğiiz gibi kekik çayı yaparken sıcak suya kekiği ekledikten sonra bardağın ağzını kapamalısınız.Bu şekilde uçucu yağların uçmasını engellemiş olursunuz.Diğer bitki çaylarını içerken de dikkatli olmanız gerektiği gibi kekik çayını içerken de dikkatli olmalısınız.Kekik çayını günde 2 bardaktan fazla içmemelisiniz.

Kekiğin Tıbbi olarak kullanılması nerede ise milattan sonra 1.yüzyıla dayanmaktadır.Yunanlılar bu harika bitkiyi asabiyet için Romalılar ise melankolik durumlar için kullanmışlardır.

Kekik çayı özellikle boğaz ağrısını ve öksürüğü kesmektedir.Bunun yanı sıra kekik çayı bağışıklık sistemini güçlendirir.Özeliikle enfeksiyon hastalıklarına karşı adeta bir koruma kalkanı oluşturmaktadır.Kekik çayının ayrıca mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda her zaman fayda vardır.

Spread the love