Korona geçirenlerin bunu mutlaka yapması gerek

Korona geçirenlerin bunu mutlaka yapması gerek
Korona geçirenlerin bunu mutlaka yapması gerek

Bildiğiniz üzere korona virüsün kalp ve damar a olan etkileri çok büyük.Korona virüsün pıhtılaşma riskini arttırdığını söyleyen Kardiyolog doçDr.Bahadır Şarlı ”Korona virüs atlaşmış kişilere özellikle hareketli olmalarını ,sabit kalmamalarını öneriyoruz”dedi.

Korona virüse bağlı kalp tutulumu farklı şiekilde ortaya çıkabilir.Bunlardan bir tanesi olan kalp kasının direk tutulumu bunun en bariz örneğidir.Göğsün ortasında baskı,ağrı ve yanma, şeklinde şikayeti olan yakın zamanda korona geçirmiş kişilerin acilen doktora gitmesi gerek.Korona geçirenlerin bunu mutlaka yapması gerek

Kalp krizi, teşhisi ve tespiti çok kolay hastalıktır. Belirgin şekilde hastalık belirtileri olan kişilerin acil olarak hastaneye başvurmaları gerekir. Koronavirüs nedeniyle ‘miyokardit’ denilen kalp kası iltihabı olabilir. Bu durumda kalp kasında zayıflık ve yetersizlik ortaya çıkıyor.

Bu tür durumlarda hastada nefes darlığı ve kalp ritim bozukluğu şikayeti olur. Olası böyle bir durumda kalp ultrasonuna bakmak gerekir. Destek tedavisi başlanırsa genelde hastalık geçicidir.

Bacak toplardamarlarda pıhtı gelişimi ve daha sonra bu pıhtının kalp yolu ile akciğer damarına ilerlemesi sonucu ölümcül akciğer embolisi vakaları ile daha sık karşılaşmaya başladık.

Ancak teşhis konulduğu zaman tedavisi çok zor olmayan bir hastalıktır. Kovid-19 tedavisi nedeniyle yatan hastalara tedavi protokolü içinde kan sulandırıcı ilaçlar iğne şeklinde veriliyor.Korona virüs atlatmış olan kişiler öncelikle hareketli olmalı ,ve kan sulandırıcı aspirinlerini doktorlarına sorarak bir kaç kullanmalılar.

İnsanlar koronavirüs nedeniyle hastaneye gelmekten korkuyorlar ve bu nedenle kimi zaman tedavilerini erteliyorlar. Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği ve sigara kullanımı risk faktörüdür. Bu risk faktörüne sahip bireylerin 40 yaş üzerindeler ise senelik mutlaka kalp kontrollerini yaptırmaları gerekir.

40 yaş altında da kalp krizi vakaları görüyoruz. 20’li yaşlarda anjiyo yaptığımız hastalarımız var. Sigara kullanım yaşanın aşağılara inmesi, beslenme şekli, kalp krizi riskinin yaş oranını aşağı çekiyor. ‘Yaşım genç’ diye hiç kimse kendisini kalp hastalığından uzak tutmamalı.Kalp hastalıkları daha genç kişilerde de görülebilir.

Milliyet/Pembenar

Hesabınızda paylaşın