KÜFLENMEDEN ZEYTİNLERİ NASIL SAKLARSINIZ

Spread the love

Küflenmeden zeytinleri nasıl saklarsınız

Zeytinleri küflenmeden nasıl sakalrız
Küflenmeden zeytinleri nasıl saklarsınız

Sabah kahvaltılarımızın olmazsa olmazlarındandır zeytin.Siyah ve yeşil zeytin olarak sofralarımızdan eksik etmeyiz.Fakat marketten aldığımız ya da kendimiz kurduğumuz zeytinleri uygun koşullarda saklamazsak küflenebilirler.Bakın zeytinleri uzun süre küflenmeden nasıl saklarız?

Zeytinin küflenmemesi için ne yapmalı?Siyah zeytini nasıl saklamalısınız?Zeytinlerinizi bir pet şişe veya cam şişenin içerisine koyun ve üzerine sıvı çiçek yağı ilave edin.Daha sonra kapağını çok sıkı kapatıp serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Beklemeye aldığınız zeytinleri arada bir sallayın ki yağ içerisinde dağılsın.Eğer zeytini teneke ile aldıysanız yine yiyeceğiniz kadar cam bir kavanoza koyun .Buzdolabında muhafaza edin zira diğer türlü hergün tenekeyi açıp kapatmak zorunda kalacaksınız.

Yeşil zeytini nasıl saklayacaksınız?

Yeşil zeytinin sağlıklı kalabilmesi için muhakkak kendi zytin suyu olmalıdır.Yeşil zeytin bilhassa limonla tercih edilir.Ancak bilmeniz gereken limonu asla tüm yeşil zeytinin üzerine dökünüz.

Yumuşamış yeşil zeytin nasıl sertleştirebilirsiniz.Yumuşamış yeşil zeytinleri buzdolabı poşetine koyun ve ağızı sıkıca kapatıp derin dondurucuya koyabilirsiniz.Eğer aldığınız zeytin çok tuzluysa tek yapmanız gerekn derin bir kaba su koyun ve zeytinleri içerisine koyun ve soyulmuş bir patatesi içerisine atın ve zeytinleri bir süre bekletip yıkayarak tüketebilirsiniz.

Diğer yöntem ise tuzlu zeytinlerin tuzundan arılması için sirkeli sudabir süre bekletmelisiniz.Daha sonra sirke kokusunun kalmaması için bolca yıkayın ve tekrar kavanozlara koyun ve kaldırın.


Küflenmeden zeytinleri nasıl saklarsınız