merserize kazak anlatımı

Spread the love

Çizgili Merserize Örgü kazak

Malzemeler:
DMC Senso Mikrofiber Kroşe İpliği, Art. 710
– 8 yumak fildişi No : 1002
– 6 yumak kiraz kırmızısı No : 1006
– Alüminyum tığ, No : 3.00
– 1,5 cm çapında 3 adet düğme (omuz kısımları için)
Boyut: 12/ 14 yaş

Gerginlik: 26 zincir X 11 sıra: lOcm x 5cm
Yapılışı: Not: Ileri-geri sıralar halinde çalışın. Her sıraya 1 zincir ve 1  brit veya ilk çift briti yapmak için 3 zincir atarak başlayın. Her sıranın  sonunda, işi başa çıkın. Azaltmak için: bir sıranın başlangıcında,  şemada gösterilen ilmek gibi bir kapatma zinciri ile ileriye doğru  çalışın. Sıranın sonunda son ilmeği örmeden bırakın.
Ön: Sıra 1  (fildişi renkteki ipliği kullanın): temel zincir olarak 97 zincir ilmeği  atarak başlayın, üzerinden 97 brit yapın. Sıra 2-11: Önceki sıranın  her ilmeğinin arka kısmından zincir alarak 97 adet kabartılmış brit  çalışın.
Sıra 12—20 (kırmızı): Şema 1 ‘de verilen ifadeleri takip  ederek, model ilmeğine devam edin. Sıra 21-82: Sırayla değişimli  olarak fildişi renkle yapılan brit sırası ve kırmızı ile yapılan model  ilmeği sırasına devam edin. Sıra 46’dan başlayarak, kol oyuklarını  oluşturun ve Sıra 73’ten başlayarak şema l’de görüldüğü gibi boyun  kısmını şekillendirin. İpliği kesip düğümleyin. Ön kısmı bitirmek için  Sıra 73-82’yi tekrar edin.
Arka: Ön tarafta verildiği şekilde çalışın ancak  boyun oyuntusunu ihmal edin.
Kollar: Sıra 1 (fildişi): temel zincir  olarak 67 zincir ilmeği atın ve sonrasında 67 brit yapın.
Sıra 2-11 (fildişi): önceki sıranın her ilmeğinin arka kısımlarına tığı geçirerek  kabartılmış brit çalışın. Aynı zamanda, Sıra 4,7 ve 19’da her iki tarafta  da 1 brit artırın. Şimdi 73 ilmeğiniz kalmış oldu.
Sıra 12-20 (kırmızı):  Model ilmeği.
Sıra 21—31 (fildişi): önceki sıradaki yarım çift britlerin  yalnızca arka kısımlarından ilmek alarak, kabartılmış brit çalışın. Aynı  zamanda, Sıra 22, 25, 28 ve 30’da her iki tarafta da 1 brit artırın.
Böylece 81 ilmek ile sonlandıracaksınız.
Sıra 32—40 (kırmızı): Model  ilmeğini çalışın.
Sıra 41—52 (fildişi): önceki sıranın her ilmeğinin  arka kısımlarına tığı geçirerek kabartılmış brit çalışın. Aynı zamanda.  Sıra 62, 63, 64, 65 ve 66’da her iki tarafta da 1 brit artırın. Böylece  91 ilmek ile sonlandıracaksınız. Sıra 67den başlayarak, tüm diğer  sıraların her iki tarafında bir kez azaltın: *8 ilmek bir kere, 2 ilmek 7 kere. ipliği kesip düğümleyin. Diğer kolu da aynı şekilde tamamlayın.
Çizgili Merserize Örgü kazak
Bitirme: Ön ve arka parçaları üst üste koyun ve goblen iğnesi ve aynı  iplikle, ters yüzleri birbirine bakacak şekilde ve sağ omuzdaki dikiş  kısmında açıklık bırakarak dikiş yerlerinden kapatma dikişi yapın. Kol  dikiş yerlerini aynı yolla birleştirin. Kol uçlarına fildişi renk iplikle  bordur örün: 1 zincir daha sonra tekrar edin *1 brit, 4 zincir, 2 ilmek  atla*, başlangıçtaki zincir üzerinden bir kapatma zinciri ile halkayı  kapatın. Aynı bordürü kazağın alt kısmına da uygulayın. Boyun kısmı  için, ön omuz kısmında fildişi iplikle bir kapatma zinciri yapmak  için iplik alın ve şu bordürü uygulayın: Sıra 1: ön omuz,  boyun ve arka omuz boyunca kapatma zinciri yapın. Sıra 2:  önceki sıranın her bir kapatma zincirinin üzerinden bir 1 brit yapın.  Sıra 3: Boyun kısmında 3 adet düğme (2 zincir,2 ilmek atla) iliği  oluşturarak ön omuz boyunca brit çalışın: tekrara edin* 4 zincir, 2  ilmek atla, 1 brit*. ipliği kesip düğümleyin (arka omuz bölümü üzerinden  çalışmayın). Düğmeleri dikin.
1 – Ön: temel zincir: 97 zincir ilmeği
a- Model ilmeği (kırmızı)
b- Merkez
c- Önceki sıradaki zincirleri yalnızca arka kısmından ilmek  alarak brit çalışın.