Örgü Etek anlatımı

Spread the love
Siyah Örgü Etek
MALZEMELER
Tığ no: 4-5
CMC Senso merserize pamuk örgü ipliği art 700)
10 yumak siyah, renk no: 1012
2 adet 1.5 cm çapında siyah düğme
Fuşya renkte astarlık kumaş
22 cm uzunluğunda bir fermuar
Gerginlik: Rozet A 8,25 cm çapında
YAPILIŞI
Rozet A (halkalar şeklinde çalışın)

Halka 1:10 zincir atarak başlayın, bir kapatma zinciri yapın, halkanın ilk britini yapmak için 3 zincir atın. Sonra halkayı oluşturmak üzere 23 tane brit yapın, başlangıçtaki 3. zincir üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın. Halka 2: 1 zincir, 1 sık iğne ve daha son
ra takip eden ifadeden 11 kere yapınız: * 5 zincir yap, 1 zincir atla, 1 sık iğne*, 1 zincir, başlangıçtaki zincir üzerinden 2 zincir ve 1 brit yaparak halkayı kapatın. Halka 3: 1 zincir ve daha sonra 12 kere takip eden ifadeyi yapınız: * 1 sık iğne, 5 zincir*. Başlangıçtaki zincir üzerinden bir
kapama zinciri yaparak halkayı kapatınız.
Halka 4-7: Sembolleri destekleyen açıklama ve şemaları takip edin. Halka 4 ve 6’nın başlangıcında zincir boyunca kapama zinciri yapın (şemaya bakınız). Halkanın başlangıcındaki zincir üzerinden 1 brit ve 2 zincir çekerek 6. halkayı kapatın. İpliği düğümleyin. Rozet B (halkalar şeklinde çalışın) Halka 1:12 tane zincir çekerek başlayın, bir tane kapama zinciri yapın, halkanın ilk britini yapmak üzere üç zincir çekin. Sonra 31 brit yaparak zinciri tamamlayın. Başlangıçtaki 3. zincir üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın. Halka 2: 1 zincir çekin, 1 sık iğne, sonra 1 5 kez takip eden ifadeyi yapınız: *3 zincir yap, 1 zincir atla, 1 sık iğne yap*, 1 zincir, halkanın başlangıcındaki zinciri üzerinden 1 yarım brit yaparak halkayı kapatın. Halka 3-5 : Sembolleri destekleyen açıklama ve şemaları takip edin. Halkanın başlangıcındaki zinciri üzerinden 2 zincir ve 1 brit yaparak 3. halkayı kapatın. 5. halkanın bitiminde ipliğinizi düğümleyin. Rozet C (halkalar şeklinde çalışın) 8 zincir yaparak başlayın, bir kapama zinciri ekleyin. 1 zincir ve daha sonra 12 sık iğne yaparak halkayı oluşturun. Halkanın başlangıcındaki zinciri üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın.
Halka 2: İlk çift briti oluşturmak 4 zincir çekin. 2 tane çift briti birlikte yapın, 5 zincir, daha sonra 5 kez takıp eden ifadeyi yapınız: *
1 zincir atlayın, 3 çift briti birlikte yapınız (sembolleri destekleyen ifadelere bakınız), 5 zincir *. Başlangıçtaki 4. zincirin üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın.
Halka 3: Sembolleri destekleyen ifadeleri ve şemaları takip edin. Halkanın başlangıcındaki zincir üzerinden 2 zincir ve 1 brit yaparak 3. halkayı kapatın. Halka 4’ü bitirdikten sonra ipliği düğümleyin.
Rozet D (halkalar şeklinde çalışın) Halka 1: 8 zincir çekerek başlayın ve bir kapama zinciri çekerek birleştirin. 1 zincir, daha sonra 16 sık iğne yaparak halkayı tamamlayın. Başlangıçtaki zincir üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın. Halka 2: Halkanın ilk britini oluşturmak üzere 3 zincir çekin. Sonra 3 zincir ve 7 kere takip eden ifadeden yapınız: * 1 zincir atlayın, 1 brit, 3 zincir çekin*. Başlangıçtaki 3. zincirin üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın. Halka 3: 1 zincir çekin daha sonra 8 kez :* 1 sık iğne, 3 zincir ve 3 briti bir piko ile beraber yapınız. (Sembolleri destekleyen ifadelere bakınız), 3 zincir*. Başlangıçtaki zincirin üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın. İpliği düğümleyin. Çiçek (halkalar şeklinde çalışın) Halka 1: 8 zincir çekerek başlayın ve bir kapama zinciri çekerek birleştirin, 1 zincir daha sonra 12 tane sık iğne yaparak halkayı tamamlayın. Başlangıçtaki zincirin üzerinden bir kapama zinciri yaparak halkayı kapatın.
Halka 2 : 6 kez şu ifadeyi yapınız: * 4 zincir, 3 çift briti birlikte yapınız (sembolleri destekleyen ifadelere bakınız), 4 zincir, 1 kapama zinciri. İpliği düğümleyin. Bitirme ve Parçaları Montaj Etek için 22 adet Rozet A, 6 adet Rozet B, 13 adet Rozet C, 4 adet Rozet D ve 18 adet çiçek.
Parçaları Montaj
Sıra 1: 6 Rozet A Sıra 2: 4 Rozet B
Sıra 3: 1 Rozet A, 1 çiçek, 1 Rozet A, 1 çiçek, 1 Rozet A, 1 Rozet A, 1 çiçek, 1 Rozet A,
1 çiçek, 1 Rozet A Sıra 4: 6 Rozet C Sıra 5: sıra 3 ile aynı
Sıra 6: 1 Rozet C, 2 Rozet B, 1 Rozet C,
2 Rozet B
Sıra 7: 1 Rozet A, 1 Rozet D, 1 çiçek, 1 Rozet B, 1 çiçek, 1 Rozet D, 1 Rozet A, 1 Rozet A, 1 Rozet D, 1 çiçek, 1 Rozet B, 1 çiçek, 1 Rozet D, 1 Rozet A Astarı 1,5 cm’lik dikiş payı bırakarak astarı eteğin boyutlarında kesiniz. Katlama yerlerinden dikiniz ve ve astarı ördüğünüz eteğin içine yerleştirerek dikiniz. Fermuar’ın Dikimi: Arka kısım (sıralar halinde çalışın).
Sıra 1: 7 zincir, rozet A’nın kenarları boyunca 17 adet kapama zinciri, 15 zincir, 2. Rozet A boyunca 1 7 kapama zinciri. Başa çıkın.
Sıra 2 :1 zincir, önceki sıradaki zincirlerin yalnızca arka kenarının başından sonuna dek 56 sık iğne yapın. İpiliği düğümleyin. Fermuarın Dikimi : On kısım (sıralar halinde çalışın).
Sıra 1 -2: Arka kısımda olduğu gibi ama aynadaki görüntüsü gibi yapın. Sıra 3 : 1 zincir, önceki sıradaki zincirlerin yalnızca arka kenarının başından sonuna dek 56 sık iğne yapın. İpliği düğümleyin. Kemer Kısmı: (sıralar halinde çalışın) Eteğin beli boyunca 162 zincir çekin, eteğin ön kısmından başlayın: Rozet A üzerine 6 zincir, 3 sık iğne, 12 zincir, 2
kapama zinciri yapın. Şu ifadeyi 5 kez yapın: * 23 zincir, 2 sık iğne bir zincir ilmeğinde*, işi başa çıkın.
Sıra 2’6: 1 zincir, 162 sık iğne. On tarafın 4. sırasında, 2 zincir ile 2 adet düğme deliği yapın, bu düğme deliklerini birbirinden 2 sık iğne ve kenarlardan 2 zincir kadar boşluk bırakarak yerleştirin. 4 çiçek motifini, eteğin kemeri üzerine, 2 rozet arasına dikin. Kalan 2 çiçeği ise diğer taraftaki 2 rozet A’ların arasına dikin
Siyah Örgü Etek
Modelin Kaynağı: İğne İplik Dergisi

Siyah Örgü Etek