örgü tavşanlı bebek yelek anlatımı

Spread the love

https://i0.wp.com/www.orgumodelleri.org/wp-content/uploads/2011/01/bebek-yele%C4%9Fi.jpg?w=1200
Kullanılan örgülerHaroşa örgü – Düz örgü – Ters örgü
Yapılışı:Arka: Şişe 65 ilmek atın. 9 sıra haroşa örgü örün. Daha sonra 48 sıra düz örgü örün. Koltuk altı için sıra başından 12 ilmek haroşa örün. Sıra sonunda 12 ilmek kalana kadar düz örgü örün, 12 ilmeği haroşa örün. 11 sıra bu şekilde örün (örgü başında ve sonunda 12 ilmek haroşa, diğer kısımlar düz örgü olarak). Sıra başından 6 ilmek kesin, (koltuk oyuntusu) sıra sonuna kadar örmeye devam edin. Sıra başında tekrar diğer koltuk altı için 6 ilmek kesin; sıra sonuna kadar aynen devam edin. Bu ilmek sayısı üzerinden düz örgü olarak 32 sıra örün. Devamında tüm ilmekleri haroşa olarak 9 sıra örün; bir defada tüm ilmekleri kesin.
Sol Ön: Şişe 34 ilmek atın. 9 sıra haroşa örün; 10. sıra 6 ilmek haroşa örün; (ön bandı için örgü bitimine kadar devam ettirin) diğer ilmekleri yüz örgü örün. 3 sıra bu şekilde örün. 4. sırada tavşan motifleri örülmeye başlanır.
Yüzden düz sırayı örerken tavşan motiflerini eşit aralıklarla yerleştirin. (4 ilmek ileri-geri örerek bir tavşan yüzünü oluşturun)
Tavşan motiflerinin hazırlanışı: 10 ilmek düz örgü örün. 4 ilmek geriye doğru örün. Aynı 4 ilmeği ileri doğru örün. Dönün, tekrar 4 ilmeği örün. Yine aynı ilmeği ileri doğru örün. (Kabarıklığı isteğinize göre iki ile dört sıra arasında örebilirsiniz.) 8 ilmek örün. (4 ilmek = tavşan yüzü, 4 ilmek = aradaki örgü) Geriye doğru dönerek 4 ilmeği tekrar örün… Anlatıldığı şekilde tavşan yüzlerini oluşturun. 2 düz örgü 6 haroşa örgü örün. (Sıra sonunda 3 kabarık tavşan yüzü oluşacak.)
9 sıra düz örgü örün. Tekrar kabarık tavşan yüzü oluşturun.
Not: Daha önce yapılanların arasına gelecek şekilde koltuk altından sonra tek kabarık tavşan yüzü sırasını devam ettirin. 48 sıra düz örgü sırasından sonra koltuk altından 12 ilmeği, ön bandına ilave 6 ilmeği (toplam 12 ilmek) haroşa olarak 11 sıra örün. 12. sırada ön ve koltuk altında altışar ilmeği (yaka ve koltuk oyuntusu olarak) kesin. 32 sıra düz örgü örün. Devamında tüm ilmekleri haroşa olarak 9 sıra örün; bir defada tüm ilmekleri kesin.
Sol Ön: Sol öndeki işlemlerin aynısını ters yönde uygulayın. Sağ ön banda eşit aralıklarla 4 ilik açın. Bitirme: Tavşanların, boncuk ve iplikle yüzünü belirleyin. Yan dikişlerini ve omuz birleştirmelerini yapın. Düğmelerini dikin.