Otlarla zayıflama reçeteleri

Spread the love

Mısır püskülü, keçiboynuzu, duvar sarmaşığı, incir kabuğu… Doğadaki pek çok bitkinin zayıflattığını öne süren beslenme uzmanlarına göre, selülitin bile çözümü var…

ANKARA – Beslenme uzmanları, diyet yapan veya yapmaya hazırlanan kişilere ‘doğal’ yoldan çözümler öneriyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi uzmanlarından Dr. Mehmet Göbelez’in ‘Şifalı Bitkiler’ adlı kitabına göre, yeşil çay, duvar sarmaşığı gibi bitkiler şişmanlığı önlüyor.
Yağlara çay
Adrenalin hormonunun salgılanmasını artırarak vücuttaki yağların atılmasını sağlayan çay, kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Yemeklerden önce üç kez, bir su bardağı ılık suya koyulan bir küçük kaşık çay, süzülmeden içildiğinde kilo alınmasını önlüyor.
Yeşil çayın tozu
Zayıflatıcı ve selüliti giderici özelliğe sahip. Yeşil çay (vert), bir bardak sıcak suya karıştırılarak yapılıyor. Sabah ve akşam birer bardak içmek gerekiyor.
Selülit için
Selülitin baş düşmanının duvar sarmaşığı (hedera helix) olduğunu biliyor muydunuz? Yaprakları şifalı olan bu ot, vücudun çeşitli bölgelerindeki
istenmeyen yağları eritirken, selülit oluşumunu da engelliyor. Duvar sarmaşığının yapraklarını ufalayın ve bir litre sıcak suya katıp için.
Tansiyonlular için
Farekulağıotu (hieraceum pilosella), kalpteki ödemi giderirken, böbrek yetersizliği ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Hazırlanışına gelince: Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı farekulağıotu tozu koyun ve sabah akşam birer bardak için.
Diyetin anahtarı
Uzmanlar, zayıflamak için incirin yapraklarını yemeyi tavsiye ediyor.
Sinir sistemini yıp- ratmadan zayıflatan toz incir yaprağı, bir tatlı kaşığı kah-valtıda, bir tatlı kaşığı da akşam yemeğinde yeniliyor.
Kansızlığa keçiboynuzu
Keçiboynuzunun (ceratonia siliqua) çiçek ve yaprakları, kansızlığa, unutkanlığa iyi geldiği gibi, kilo vermek için de faydalı. Bir bardak sıcak süte veya suya karıştırılan bir tatlı kaşığı keçiboynuzu, günde iki-dört bardak tüketilince faydalı oluyor.
Zayıflama kürlerinde su atıcı olarak kullanılan keçi-sakalı ise (spirea ulmaria) selülitin baş düşmanı. Bitki, baş ağrısına ve romatizmaya iyi geliyor. Bir bardak sıcak suya toz halde bir tatlı kaşığı karıştırın. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde birer bardak için.
Prostata mısır püskülü
Mısır püskülü (zea mais) ise bir litre kaynar suda kayntılıyor, süzülmeden sabah ve akşamları iki-dört bardak içiliyor. Bitki zayıflattığı gibi, prostat ve böbrek sancısını önlüyor.
Üzümün yaprağı
Yaprakları yararlı olan siyah bektaşi üzümünü (ribes nigrum), etkisini artırmak için toz halde, sabah akşam bir bardak suya bir tatlı kaşığı koyulup süzmeden içmek gerekiyor. (aa)