reglan kol kesimli hırka anlatımı

Spread the love


Beden:MediumMalzemeler: 6,5 ve 10 numara normal şiş,10 numara ve 80 cm uzunluğunda dairesel şiş.
Yapılışı:
ARKA
6,5 numara şişe 42 ilmek atılır.
1.sıra:düz
2.sıra:ters
Bu iki sıra tekrar edilirken her 6. düz sırada her iki kenardan 1′er ilmek arttırılır. 48 ilmek oluncaya kadar bu işlem yapılır.Parça boyu 25 cm olana kadar çalışılır.
ARKA KOL ŞEKLİ
1.sıra:1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe alıp sol şişi ikisinin içinden geçirerek (ikisini birlikte ör)kes,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz ör
2.sıra:Ters
1.ve 2. sıra 14 defa tekrarlanır.Elimizde 18 ilmek kalmış olacak ve 18 ilmek kalınca arka parça bitirilecek.
SAĞ KOL
10 numara düz şişe 30 ilmek atılır.
1.sıra:2 düz,2 ters sıra sonuna kadar örülür
2.sıra:2 ters,2 düz,2 ters sıra sonuna kadar örülür.
Lastik boyu 25cm olana kadar bu şekilde lastik çalışılır ve 25 cm olduktan sonra 6,5 numara şişe geçilir.
Lastikten sonraki ilk sıra:sıra başında ve sonunda 1 er ilmek arttırılarak düz örülür
Lastikten sonraki ikinci sıra:ters
Bundan sonra 1 sıra ters bir sıra düz örülürken her 6. sıra başında ve sonunda 1 ilmek arttırılır.Bu işlem (2 defa)36 ilmek olana kadar devam eder ve parça boyu 42,5 cm olana kadar örülür.Son örülen sıra ters olmalıdır.
SAĞ KOL KESİMİ
1. sıra:1 düz,iki ilmeği sağ şişe örmeden al sol şişi bu ki ilmeğin içinden geçirerek ikisini birlikte ör,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz ör.(34 ilmek kalacak)
2.sıra:ters (bütün ters sıralar aynı ters örülecek)
Bu iki sırayı 32 ilmek kalana kadar tekrarlayın
Sonraki düz sırada ve her düz sırada;3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz ör.18 ilmek kalana kadar düz sıralar bu şekilde ters sıralarda yine ters örülecek.18 ilmek kaldığında 1 sıra ters örülüp bitirilecek.
SOL KOL
Kol kesimine kadar sağ koldaki gibi çalışılacak
SOL KOL ŞEKLİ
1.sıra:1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe al sol şişi iki ilmeğin içinden geçirerek birlikte ör,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz . 34 ilmek kalmış olacak
2.sıra:ters (bütün ters sıralar aynı ters örülecek)
Bu iki sıra 32 ilmek kalana kadar tekrarlanacak.
Sonraki düz sırada ve her düz sırada;1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe al sol şişi bu iki ilmeğin içinden geçirerek ikisini birlikte ör,sıra sonuna kadar düz ör.sonraki sıra ters.18 ilmek kalana kadar bu işlem devam edecek.18 ilmek kalınca 1 sıra ters örülüp bitirilecek.
ÖN (2 adet çalışılacak)
6,5 numara şişe 20 ilmek atılır.
1. sıra:düz
2. sıra:ters
3. sıra:1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe al sol şişi bu iki ilmeğin içinden geçirerek birlikte ör,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz.
2.ve 3. sıra 1 ilmek kalana kadar çalışılır ve bitirilir.
BİRLEŞTİRME
Aşağıdaki diyagram yardımıyla parçaları birleştirebilirsiniz.
Birleştirme bittikten sonra 10 numara dairesel şiş ile bütün parçanın kenarlarından düzenli aralıklarla ilmek alın,çok sık veya çok aralıklı olmamasına dikkat edin,yaklaşık 108 ilmek gibi alınmsı uygun olur.bu ilmekleri 2 düz 2 ters lastik olacak şekilde 11,5 cm örün.İstenilen ölçüye gelince fazla gerdirmeden bitirin.
Üçgen olan ön parça,yanındaki kol,altındaki arka parça ve aşağıdaki birleştirme diyagramı size parçaları nasıl birleştirmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.