Sponsor bağlantılar

Şeker yerine hangi doğal tatlandırıcılar kullanılabilir

Posted by
Spread the love
Şeker yerine hangi doğal tatlandırıcılar kullanılabilir
Şeker yerine hangi doğal tatlandırıcılar kullanılabilir

Tatlı bir çok insan için hayatının vazgeçilmez bir parçası. Tabii söz konusu tatlı olunca dolayısı ile şekerin zararlarından da korkuyoruz.

Şeker basit bir karbonhidrattır.Meyve ve balda da bulunur.Şeker çeşitleri nelerdir: 1-Sofra şekeri 2- pudra şekeri; %3 oranında nişasta içerir. Un halindeki şekerin nemlenip topaklanmasını önlemek için içine nişasta katılır. 3- Kahverengi şeker:Sofra şekeri ile pekmez karışımından oluşur.


Sponsor bağlantılar

Peki vücudumuza bir çok zararı olan şeker yerine hangi doğal tatlandırıcıları kullanabileceğinizi biliyor musunuz?İşte şeker yerine kullanabileceğiniz doğal tatlandırıcılar.

Şeker yerine hangi doğal tatlandırıcılar kullanılabilir

1-Keçiboynuzu özü: keçiboynuzu meyvesinden üretilir. Soğuk sıkım olmasına özen gösterilmelidir. İçerisinde insan sağlığı için gerekli olan tüm mineralleri içerir ve vitamin değeri çok yüksektir.Pişirebildiğiniz için kek ve kurabiyelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2-Bal:Süper bir besin ve doğal bir tatlandırıcıdır. Ancak balı ısıtmayın balı ısıttığınız zaman içerisinde bulunan özellikler yok olur.

3- Hurma: Hurma yüzde seksen şeker içerir. Protein ,vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Lifli bir yapısı vardır bu nedenle de sindirimi çok kolaydır.

4-Stevia bitkisi: Sofra şekerinden daha tatlıdır.Yaprakları tatlı olduğundan Tatlı bitki de denmektedir.Kalori ve karbonhidrat değerleri ise sıfırdır. En iyi doğal tatlandırıcıdır.

5-Akçaağaç şurubu: İyi bir manganez kaynağıdır.Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır.Vitamin ve mineraller yönünden de zengindir. Isıya dayanıklı olduğu için kek ,krep ve pastalarınızda kullanabilirsiniz.

6-Hindistan cevizi şekeri:Rengi kahverengi şekere benzer. Pancar ve şeker kamışına göre daha sağlıklı bir alternatiftir.Potasyum,çinko,demir,B1,B2,B3 ve B6 vitaminleri içerir.

7-Kuru kaısı,kuru dut, kuru üzüm:Tamamı doğal meyvelerin kurutulmasıyla yapılan doğal meyve şekerine sahiptir.Sindirim sistemi açısındanda çok sağlıklıdırlar.Tüm kek ,pasta ve benzeri tatlılarda kullanabilirsiniz.


Sponsor bağlantılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir