dantel bordür anlatımı

Spread the love
Dantel Bordür
Malzemeler:
20 numara kahverengi ebruli dantel ipliği Çelik tığ, No: l,25mm
ÖLÇÜ ve GERGİNLİK: Çizimlere bakın.
YAPILIŞI:
Model A: Bant kısmı: Sıra 1: temel zincir olarak 13 zincir ilmeği çekin ve sıranın ilk çift britini yapmak için 3 zincir atın ve 12 çift brit yapın, işi başa çıkın. Sıra 2: ilk çift brit yapmak için 3 zincir atın, 3 çift brit, 3 zincir, 2 ilmek atla, 1 brit, 3 zincir, 2 ilmek atla, 4 çift brit. işi başa çıkın. Sıra 3: ilk çift brit yapmak için 3 zincir atın, 3 çift brit, 5 zincir, 4 çift brit. işi başa çıkın.
istediğiniz uzunluğa ulaşana kadar sıra 2 ve 3’ü sıra ile tekrar edin. Yaptığınız sıra sayısının 8’in katları olduğundan emin olun. ipliği kesin.
Motif: sıra 1: Beyaz ok ile gösterilen yere bir kapatma zinciri yapmak için ipliği katın ve ilk çift brit yapmak için 3 zincir atın ve daha sonra şemada gösterildiği gibi şu ifadeyi tekrar edin *2 zincir,l çift brit (ağ)*, işi başa çıkın. Sıra 2: Zincir halkası kadar bir kapatma zincir ile birlikte ileriye doğru çalışın, ilk çift brit yapmak için 3 zincir atın, aynı halka içine iki tane daha çift brit yapın, daha sonra şu ifadeyi tekrar edin*4 zincir, 3 ağ atla, 3 adet ikili çift briti birlikte çalışın (sembolleri destekleyen ifadelere bakın), bir sonraki ağ içine 3 ikili çift briti birlikte ve 4 zincir yapın, 3 ağ atlayın, bir sonraki ağ içine 3 çift brit yapın, işi başa çıkın. Sıra 3-6: Sembolleri destekleyen ifadeler ve şemada gösterildiği gibi devam edin. Şemada gösterilen ilmek kadar kapatma zincirleri ile birlikte ileriye doğru çalışarak, sıra 4 ve 6’dan başlayın. Sıra 6’nın tamamlanması sonucu, ipliği kesin.
Dantel Bordür
MODEL B: Bant kısmı: Sıra 1: Temel zincir olarak 6 ilmek atarak başlayın, ilk ikili çift briti yapmak için 4 zincir atın, 5 ikili çift brit. işi başa çıkın. Sıra 2: ilk ikili çift briti yapmak için 4 zincir atın, 1 ikili çift brit, 2 zincir, 2 ilmek atlayın, 2 ikili çift brit. işi başa çıkın.
İstediğiniz uzunluğa ulaşana kadar sıra 1 ve 2’yi sıra ile tekrar edin. Yaptığınız sıra sayısının 3’ün katları olduğundan emin olun. ipliği kesin.
Motif: Sıra 1: Beyaz ok ile gösterilen yere bir kapatma zinciri yapmak için ipliği katın, ilk ikili çift briti yapmak için 4 zincir atın, daha sonra şunu tekrar edin:*3 zincir, likili çift brit (=ağ)*. işi başa çıkın. Sıra 2:1 zincir,l brit, daha sonra *2 zincir, 1 ağ atla, önceki sıranın ikili çift britine 1 brit (şemaya bakın)* yapın. İşi başa çık. Sıra 3-5: Sembolleri destekleyen ifadeler ve şemada gösterildiği gibi devam edin. Takip eden ilmek kadar kapatma zincirleri ile birlikte ileriye doğru çalışarak, sıra 4’den başlayın. Sıra 5’in tamamlanması sonucu, ipliği kesin.
Yazının Kaynağı: İğne İplik dergisi