Evde kekik yağı nasıl yapılır

Evde kekik yağı nasıl yapılır
Evde kekik yağı nasıl yapılır

Kekik yağının sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor.Solunum yondan tutunda,romatizma rahatsızlığına kadar nerede ise her derd deva olan kekik yağı,

Kekik yağını evde kendinizde yapabilirsiniz.Evde kekik yağı nasıl yapılır

Kekik yağı antioksidan,antiseptik,antimikrobiyal,antifungal,ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.Bu bir çok sağlık açısından faydası olan kekik yağını sizler de evinizde yapabilirsiniz.Nasıl mı? Ne kadar ihtiyacınız varsa göz kararı kekiği havanda ezin ya da robottan geçirin.

Sonrasında Temiz bir kavanoza bu kekikleri koyun.Ve üzerlerini geçene dek sızma zeytin yağı ilave edin.Diğer yanda ise tencere de bir miktar su kaynatın.Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatın.İçerisine kekik koyduğunuz kavanozu bu sıcak suya koyun.Bu işlem kekiğin ısınmasını ve içerisindeki doğal yağlarını serbest bırakmasını sağlayacaktır.

Daha sonra kavanozu sudan çıkarın ve kavanozun ağzını kapatarak güneş gören bir yerde 7 ya da 10 gün kadar bekletin.Bu süre 2 haftaya kadar uzayabilir.2 hafta sonunda kavanozu açın ve kekikleri süzerek yağınızı ayırın.Evinizde mutlaka bulunması gereken kikik yağı kullanıma hazır.

Hesabınızda paylaşın