Felç geçirme riski yüksek en tehlikeli kan grubu

Spread the love
Felç geçirme riski yüksek en tehlikeli kan grubu

Dünya sağlık örgütünün verdiği verilere göre dünyada her yıl 15 milyon kişi felç geçiriyor.Sinirlerin ve kasların bozukluğundan meydana gelen bu durum un kan grubu ile bağlantılı olabileceği ortaya çıktı.

İşte tüm detaylar: Özellikle kan pıhtılaşması sonucu yüksek ihtimal ile meydana gelebilecek inme yada felç riski içibn uzmanlar ,yapılabn bir araştırma sonuçlarına dikkati çekti.Araştırmacılar kan grubunun felç ihtimalini etkilediği yönünde çıkan haberleri değerlendirdiler.Pandemiyle birlikte son dönemlerde artan felç riski için A tipi kan grubu üzerinde duruluyor.Ancak uzamanlar, bu kan gruplarına sahip kişilerin başlangıçlı inme geçirme konusunda endişelenmemesi veya bu bulguya dayanarak ekstra tarama veya tıbbi testlere girmemesi gerektiğini vurguladı.Geçtiğimiz yıllara göre felç olan insan sayısının arttığını söyleyen Nöroloji profesörü ve çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Steven Kittner, “A kan grubunun neden daha yüksek bir risk oluşturduğunu hala bilmiyoruz, ancak bunun büyük olasılıkla kan damarlarını oluşturan trombositler ve hücreler gibi kan pıhtılaşma faktörleriyle ve ayrıca tümü bir rol oynayan diğer dolaşımdaki proteinlerle bir ilgisi var. Kan pıhtılarının gelişiminde rol oynar” dedi.

Felç geçirme riski yüksek en tehlikeli kan grubu

Felç inme

Felç geçirme riski yüksek olan kan grupları

Geçtiğimiz yılarda yapılan çalışmalarda A kan grubuna sahip kişilerin derin ven trombozu olarak bilinen bacaklardaki kan pıhtısı geliştirme riskinin biraz daha yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştı.Dünya Sağlık Örgütünün kayıtlarına göre dünyada her yıl 15 milyon kişiye inme iniyor.Bu da 40 saniyede bir inme ya da günde 2200 inme demek olurken yıl içerisinde inme geçirenlerin 5 milyonu sakat kalmakta ve 5 milyonu ölmektedir.

A kan grubunun felç riski daha belirgin;

48 farklı çalışmadan yaklaşık 600 bin sağlıklı insanın verilerini inceleyen Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 7 bin felçli hastayla ilgili verileri analiz etti. Sonuç olarak, kan grubu A olan kişilerde yaklaşık 16 felçten birinin daha belirgin olduğunu tespit etti.

Felç için en düşük risk ise 0 grubunda Akan grubunun diğer kan gruplarına kıyasla 60 yaşından önce meydana gelen felçler için %16 daha yüksek risk oluşturduğu aktarılırken ,0 grubu kan grubuna sahip olanlar ise en düşük felç geçirme riskine sahip oldukları belirlendi.Öte yandan yapılan çalışmalarda A ve AB kan grubundakiler için felç riski üzerinde çok az etkisi olduğu veya hiç bir etkisinin olmadığı sağtndı.Bir Cevap Yazın