örgü elbise veşapka anlatımı

Spread the love

latımı


Yapılışı:ELBİSE-ETEK KISMI: 152 zincir çekilir. Üzerine 150 tane 2′li trabzan yapılır. 24 sıra örülür. 25. sırada 2′li trabzan tekli trabzana düşülerek eksiltme yapılır. Toplamda 88 trabzana düşülür ve örgü bitirilir. Etek uçlarına, kol ağzına ve şapka kenarına aşağıda açıklaması yapılan motif örülür.ARKA ROBA: 44 zincir çekilir ve 2′li trabzan yapılır. 1 sıra örülür. Kol kesimi için yanlardan 3 tane 2′li trabzan örülmeden bırakılır. 3 sıra örülür örgü ikiye ayrılır, her iki taraf ayrı ayrı 6 sıra 2′li trabzan yapılır ve son sırada bir ilik açılarak bitirilir.
ÖN ROBA: 44 zincir çekilir ve üzerine 2′li trabzan yapılır. 1 sıra örülür. Kol kesimi için yanlardan 3 tane 2′li trabzan örülmeden bırakılır. 7 sıra 2′li trabzan örülür ve ortadan 8 trabzan boş bırakılır. Yaka kesintisi için 3+2+1+1 trabzan yanlarda boş bırakılır ve 5 sırada bitirilir.
KOL: 58 zincir çekilir, Üzerine 56 tane 2′li trabzan yapılır. 10 sıra örülür ve bitirilir.
MOTİF: İplik 4 kez boşa çekilerek hepsi bir defada toplanır. 3 trabzan ilerisine batırılarak tekrar iplik 4 kez çekilir ve bir defada toplanır, ikisi birleştirilir ve sıra sonuna kadar aynı işlem tekrarlanır.
2. sırasında yaprakların ortasına tekrar iplik 4 kez çıkılarak toplanır. 3 zincir çekilir ve aynı yere batırılarak tekrar 4 kez iplik çıkarılır ve toplanır. 3 zincir çekilip diğer yaprağa başlanır, işlem sıra sonuna kadar tekrarlanır.
ŞAPKA ARKA – ÖN: 14 zincir çekilir. Üzerine 12 tane 2′li trabzan yapılır. Her sırada yanlardan 1 trabzan arttırılır. 8 sıra örülür. 3 sırada arttırma yapılmadan örülür ve 12. sırada yanlardan l’er trabzan kesilerek 16. sırada bitirilir.