Çocuk Yelek Model anlatımı

Spread the love

https://i0.wp.com/www.orgumodelleri.org/wp-content/uploads/2009/09/%C3%A7ocuk-yelek.jpg?w=1200
Yapılışı:Arka: Koyu yeşil örgü ipliği ile örgü şişine 92(96) ilmek atarak, 6 sıra çift lastik örün. Devamında 2 sıra açık yeşil, 4 sıra koyu yeşil, 2 sıra açık yeşil ve 6 sıra koyu yeşil örgü ipliği ile çift lastik örün. toplam 20 sıra çift lastik olacaktır. 21. sırada koyu yeşil örgü ipliği ile 7 ilmek düz örgü. 2 ilmek pirinç örgü düzeninde örerek sırayı tamamlayın. (Örgü düzeni ve renk örgü sonuna kadar devam edecek). Sonraki sıralar aynı örgü düzeninde 88(92) sıra örün. 89.(93.) sırada koltuk için iki kenardan her 2. srada sırasıyla 4-3-2 ve 1 ilmek keserek örgüye devam edin.Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 16 cm. 56 sıra (17 cm. 60 sıra) olduğunda arka yaka içn örgü ortasından 16 ilineği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf arka yaka için, sonraki her 2. sırada 2 kere 3 ilmek keserek örün. Sol yaka ile aynı zamanda, omuz için sol kenardan her 2. sırada 2 kere 8 ve 1 kere 6(8) ilmek keserek örgüyü bitirin. Aynı işlemleri ters uygulayarak beklemede olan sağ tarafıda örün.
Sol ön: (Giyildiği zaman)
Koyu yeşil örgü ipliği ile örgü şişine 46(48) ilmek atarak, arkada uygulanan renk sırasını takip ederek 20 sıra çift lastik örün. 21. sıradan itibaren 4 sıra krem 12 sıra açık yeşil, 12 sıra koyu yeşil örgü ipliği ile haroşa örgü örün. Sonraki sıralar, örülen renk sırasını takip ederek haroşa örgü örmeye devam edin. (Renk sırası ve örgü düzeni örgü sonuna kadar devam edecek). Örgü boyu çift lastikten itibaren 25 cm. 110 sıra (26 s cm. 114 sıra) olduğunda koltuk kesimini sol kenardan arkada olduğu gibi aynen uygulayarak, örgüye devam edin. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 11 cm. 45 sıra (12 cm. 52 sıra) olduğunda ön yaka için, ön orta-t sından her 2. sırada sırasıyla 6-3-2-2 ve 1 ilmek kese-1 rek örgüye devam edin. Örgü boyu koltuk kesiminden itibaren 17 cm. 76 sıra (18 cm. 80 sıra) olduğu zaman,omuz için sol kenardan her 2. sırada 2 kere 8 ve 1 kere 1 6(8) ilmek keserek örgüyü bitirin.
Sağ ön: Sol önde uygulanan işlemleri ters uygulayarak örün.
Bitirme:Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek, kurumaya bırakın. Yelek önlerini, verilen örgü ipliklerini kullanarak modelde olduğu gibi teğel yaparak eko-seli örgü haline getirin. Omuzları birleştirin. Yaka bantı için sağ ön ortasından başlayarak koyu yeşil örgü ipliği ile yaka kenarından eşit aralıklarla, sağ önde 30, arkada 40 ve sol önden 30 ilmek alarak örgü şişine geçirin. Toplam 100 ilmek üzerinden sırasıyla 5 sıra koyu yeşil 2 sıra açık yeşil 4 sıra koyu yeşil 2 sıra açık yeşil ve 6 sıra koyu yeşil örgü ipliği ile çift lastik örün. Koyu yeşil örgü ipliği ile 7. sırada 1 sıra ters ve 21 sıra çift lastik örerek ilmekleri bir kerede kesin. Yaka bantını ters örgü sırasından yeleğin içine doğru katlayarak, bant ucunu bant başlama noktasına yerleştirin gizli dikiş ile tutturun.
Sol kol bantı için koyu yeşil örgü ipliği ile sol arka koltuktan başlayarak eşit aralıklarla (arka-ön) 90(96) ilmek alın. Örgü şişine geçirin. 15 sıra düz örgü örün ilmekleri açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmekleri örgü yüzünde bant örgü başlama noktasına yerleştirin. Son sırayı sökerek açık ilmekleri ilmek dikişi ile dikin.
Aynı şekilde sağ kol bantını örün. Yan dikişleri birleştirin. Sol ön orta bantı için etek ucundan yaka ucuna kadar, eşit aralıklarda koyu yeşil örgü ipliği ile 124(130) ilmek alarak örgü şişine geçirin. Kol bantında uygulanan işlemleri tekrarlayarak, sol ön bantını tamamlayın. Aynı şekilde sağ ön bantınıda örün. Fermuarı ön ortasında etek ucundan yaka ucuna kadar yerleştirerek, gizli dikiş ile tutturun.