püsküllü etol anlatım

Spread the love


Yapılışı:Örgü şişine 65 ilmek atın. 1 sıra düz örün. 2. sıradan itibaren kareli örgü örülmeye başlanarak, her kare ayrı ayrı örülecek.
Kareli örgü:
1. Kare sırası: Yarım kareler halinde sağa doğru örülecek. 1. yarım kare için ilk 1 3 ilmeği örgü şişinde bırakın. Sonraki ilmekleri beklemeye alın. Örgü şişindeki 1 3 ilmeğe geri aönün. 1 3 ilmekten sıra başındaki 1 2 ilmeği beklemeye alın. 13. ilmeği 2 sıra düz örgü örün. 2. sıra sonunda sıra başındaki beklemede olan 12 ilmekten “sıradaki ilmeği örgüye dahil edin. 2 sıra düz örgü örün.” Tırnak içine alınan bölümü tekrarlayarak 1. yarım kareyi tamamlayın. Böylece 26 sıra örülmüş ve şiste 1 3 ilmek olacaktır. 1 3 ilmeği beklemeye alın. Sonra sırası ile beklemede olan ilmekleri (1 3er ilmek) aynı ilemleri tekrarlayarak örün. Sıra sonunda 5 adet yarım kare oluacaktır.
2. kare sırası: Tam kareler halinde sola doğru örülecek. Sıra başındaki beklemede olan 1. Yarım kare ilmeklerinden 1. itmeği 2 sıra düz örgü örün. 2. sıra sonunda beklemede olan 2. ilmeği örgüye dahil edin. 2 sıra düz örgü örün. İşlemi tekrarlayarak beklemede olan ilmeklerin hepsini örgüye dahil edin. Böylece 26 sıra örülmüş ve şişte 1 3 ilmek olacaktır. İlmekleri beklemeye alın. “2. sıra 1. tam kare örgüsü için 1. sıra 1. yarım karenin düz kenarından 1 3 yeni ilmek alarak örgü şişine geçirin. 1 3 ilmek üzerinden sola doğru her 2. sırada beklemede olan 1. sıra z. yarım kare ilmeklerinden 1 tanesini 1 3. ilmekle birlikte eksilterek 26 sıra düz örgü örün. 1 3 ilmeği beklemeye alın.” Tırnak içine alınan bölümü sırasıyla her kare için tekrarlayarak 2. sıra kare sırasını tamamlayın. Sıra sonunda sağ kenarda 1 yarım kare ve 4 adet tam kare oluacaktır.
3. kare sırası: Tam kareler halinde sağa doğru örülecek. “Sıra başında (sağ kenar) 1. Tam karenin düz kenarından 1 3 yeni ilmek alarak örgü şişine geçirin. 1 3 ilmek üzerinden sağa doru, beklemede olan 2. sıra 1. yarım kare ilmeklerinden sırasıyla her 2. sırada 13. ilmekle birlikte 1 ilmek keserek 26 sıra düz örgü örün. 1 3 ilmeği beklemeye alın.” Tırnak içine alınan bölümü sırasıyla her kare için tekrarlayarak 3. kare sırasını tamamlayın.
Sonraki kare sıraları için sırasıyla 2. ve 3. kare sıralarını tekrarlayın. Örgü boyu batan itibaren 204 cm., 34 adet tam kare oluştuğu zaman örgü ucunu düz bitirebilmek için, sıra başında uygulanan 1. kare sırasını ters uygulayarak örgüyü bitirin.
Bitirme: Bitmiş uzunluğu 20 cm. olacak şekilde saçak hazırlayın. 24 adet örgü ipliğinden 1 adet saçak oluşacak şekilde, etolün bir kısa kenarına eşit aralıklarla 10 adet saçak geçirin. İki saçağın yarısını birletirecek şekilde modelde olduğu gibi bağlayın. Aynı şekilde diğer kısa kenara da saçak yapın.