saç dökülmesine karşı formül

Spread the love

Bayanlar, saçınız dökülmeye başladığında yapacağınız ilk iş bir güzellik uzmanına gitmek midir? Kozmetik uzmanlarına da danışılabilir tabi ki, fakat bunun pahalı sonuçları olabilir. Bu sorunlarla evinizde kendi başınıza savaşa bilecekken neden fazladan para ödeyesiniz ki? Aktara gidip karışımlar ve maskeler yapmak için gereken bitkisel ürünleri almak yeterlidir. Bu makalede saçınızın dökülmesini geleneksel yöntemlerle nasıl önleyebileceğinizi göreceksiniz.

Saç dökülmesini Hint yağı ile tedavi etmek güzel bir seçenektir. Saçınıza yararlı olabilmesi için Hint yağını(kene otu yağı) sıcak suyun içinde ısıtmalısınız. Bunu yaparken dikkatli olmalısınız, çünkü ısı çok fazla olursa hintyağının tedavi edici özelliği kalmaz. Saç köklerinizi güçlendirmek için (saçınızın dökülmesinin sebebi saç köklerinizdir) yağı saç diplerinize uygulayın. Saçınızı komple güçlendirmek istiyorsanız bütün saça uygulayabilirsiniz. Hint yağı maskesi saçınızda en az altı saat durmalıdır. Akşam yatarken sürülüp sabah yıkanabilir. Maskeyi çıkarmak için normal şampuan kullanmak yerine ev yapımı hardal tozundan üretilen şampuan kullanmak daha iyidir. Şampuanın tarifi çok basit: tepeleme iki kaşık hardal tozunu iki bardak suyla inceltin. Sonucu kuvvetlendirmek için saçınızı kaynatılmış öksürük otu suyuyla çalkalayabilirsiniz.

Dulavratotu kökünün de saç dökülmesine iyi gelen özellikleri vardır. Evde yapabileceğiniz karışımlar: 20 gram ince doğranmış dulavratotunu çaydanlığın içindeki su miktarı, yarısına ininceye kadar kaynatın. İçine tavuk suyu tablet atın. Fırında pişirin. Fırında birkaç saat kalsın. Çıkarttıktan sonra suyu kalmışsa süzün. Kalan karışımı saçınıza uygulayın. Birkaç saat bekleyin. Hint yağındaki gibi temizleyebilirsiniz.