tığ işi bere eldiven anlatımı

Spread the love

https://i0.wp.com/www.orgumodelleri.org/wp-content/uploads/2010/12/bere-eldiven.jpg?w=1200
Yapılışı:BERE: Çift kat iplikle örülür. Açık pembe renkle başlanarak 6 adet zincir çekilip birleştirilir. 2 adet zincir çekilerek 27 adet 3′lü trabzan yapılır.
2 adet zincir çekilerek 1 kere içten 1 kere dıştan batılarak sıra tamamlanır. 2 adet zincir çekilerek her tırabzana içe de dışa da 2 kere batılarak sıra tamamlanır. 4 sıra aynı şekilde örülür. Sonraki sırada 3 yerinden artış yapılarak devam edilir. 14 sıra tamamlanınca koyu pembe iplikle 2 adet zincir dönülerek dıştan batılır. 5 sıra örülünce açık pembe iplikle 2 sıra, 2 ters, 2 düz tırabzan örülerek bitirilir. Koyu pembe iplikten 2 metre uzunluğunda iplik 4′e katlanarak 8 yapraklı gül şekli verilerek şapkanın kenarına dikilir.
ELDİVEN: Tek kat iplikle örülür. Koyu pembe renkle başlanarak 37 adet zincir çekilip birleştirilir. 3 adet zincir çekilerek her zincire birer 3′lü trabzan batılır. 2 adet zincir çekilerek her trabzanın dış tarafından batılarak 6 sıra örülür. Açık pembe iplikle 2 sıra düz tırabzan örülür. 4 sıra başta ve ortada 2′şer artış yapılarak örülür. Başparmak için 15 adet tırabzan bırakı larak 2 tarafı birleştirilir. 4 sıra düz örülerek parmaklar için 10′ar tırabzan ayrılır. Yuvarlak şekil verilerek 4 sıra örülür. 2 adet keserek, 2 adet örerek sıra tamamlanır. Daha sonra 2′şer keserek bitirilir. Her parmak için aynı işlem tekrarlanır.
Not: Örneklerde kullanılan renk numaraları nakoya aittir.Siz dilerseniz başka bir markanın istediğiniz renklerini kullanabilirsiniz.