Vajinal Mantar için doğal tedavi

Spread the love
Vajinal Mantar için doğal tedavi
Vajinal Mantar için doğal tedavi

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan candida albicans mantarları aslında her kadının vajinasında doğal olarak var.

Vajina florası sağlıklı olduğu sürece de her hangi bir probleme yol açmıyorlar.Ancak zayıflayan bağışıklık sistemi ,antibiyotik kullanımı veya doğum kontrol hapları kullanımı gibi nedenler vajina florasını bozabiliyor.Bunun sonucunda da maya hücreleri aktif hale gelip çoğalmaya başlıyor.



Vajinal Mantar için doğal tedavi

İlaç tedavisi ile yakınmalar büyük oranda geriliyor.Ayrıca alternatif yöntemlerde tedaviye yardımcı olabiliyor.Vajinal mantarınızı ve kaşıntınızı hafiftecek doğal yöntemler: Büyük bir pamuk parçasını daha evvel hazırlamış olduğunuz papatya çayına batırın. Ve vajinal bölgenizi önden arkaya olacak şekilde günde 2 kere silin.

Yine bir tutam defne yaprağını 1 litre suda kaynatın.Daha sonrasında soğumaya bırakın. Vajinal bölgenizi günde 2 kere bu su ile yıkayın.

Aromaterapidende de yararlanabilirsiniz. Enfeksiyonun ilk dönemlerin de aroma yağları ile yapacağınız oturma banyosu yakınmalarınızı hafifletiyor.1 yemek kaşığı ölü deniz tuzu ile gül ve lavanta yağı karışımından 5 damla kaynar suya ilave edin.İsterseniz suyun içersine kabuğunu soyduğunuz sarımsağıda ekleybilirsiniz.

Ardından suyun üzerine çömelerek buharın vajinanıza ulaşmasını sağlayın.Ayrıca demirhindi çayı da vajinal mantarlara etkili oluyor.1 fincan kaybnar suyun içine 1 çay kaşığı demir hindi ekleyip çayın demlenmesi için bir süre bekleyin.Çayı süzdükten sonra günde 2 kz çayı için.