Yüzdeki yağ bezelerinden nasıl kurtulursunuz

Spread the love
Yüzdeki yağ bezelerinden nasıl kurtulursunuz
Yüzdeki yağ bezelerinden nasıl kurtulursunuz

Genelde burunda,yanaklarda,göz çevresinde ortaya çıkan ve kaybolmayan bu bezeler mila yani keratin kistleridir.

Yni doğmuş bir bebekte görebileceğiniz gibi yetişkinlerde de sık görülen bir durumdur.Peki nedir bunlar??Milalar, keratinin cildin altında sıkışıp kalması sonucu meydana gelir. Küçük ve beyaz yumru şeklinde görünürler.

Sağlık riski taşımazlar ancak estetik açıdan onlardan hoşnut olduğumuzu da söyleyemeyiz sanırız. Bu yüzden bunlardan kurtulmak için yöntemler arar dururuz. İşte size 7 farklı yöntem

Yüzdeki yağ bezelerinden nasıl kurtulursunuz

1-Yulaf ezmesi: Bir miktar yulaf ezmesini iyice öğütün.İhtiyacınız olan 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini birkaç damla suyla kalın bir macun kıvamına getirin ve cildinize uygulayın.

2-Buhar tedavisi:Buhar, basit ama oldukça etkili bir tekniktir. Biraz su kaynatın ve küçük bir havzaya dökün. Yüzünüzü buharlaşan suyun üzerine yaklaştırın. Başınızı bir havluyla örtün ki buhar yüzünüze iyice yerleşsin. Böylelikle gözenekleriniz açılmış olur.

3-Bal:Yağ bezelerinin olduğu bölgeye biraz bal sürün.Organik bal olursa daha iyi olur.Balı yüzünüzde 20 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.

4-Domates suyu : Domates suyu da yağ bezeleri için etkili bir yöntemdir. Bir domatesi ikiye bölün ve bir yarısını bezelerin üzerinde gezdirin. 20 dakika bekleyip ılık suyla yüzünüzü yıkayın. İyi sonuç için haftada 2 kez tekrarlayın.

5-Hint yağı : Hint yağı genelde saç uzaması,kaş ve kirpik kalınlaşması için kullanılsa da yüzdeki milalar için de etkilidir. 1 çay kaşığı hint yağını,1 çay kaşığı zeytin yağı ile karıştırın ve milaların olduğu bölgeye uygulayın.10-20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

6-Şeker+ Limon peelingi : 1 çay kaşığı şekeri limon suyu ile ıslatıp, bu karışımla gerekli bölgelere masaj yaparak uygulayın . Bir kaç dakika devam edin ve sonra yüzünüzü yıkayın.

7-Çay ağacı yağı : Sahip olduğu antibakteriyel özellikleri ile cilt için çok iyidir. Çay ağacı yağını, milaların olduğu kısıma dikkatlice sürün ve gece boyunca bekleyin. Sabah uyandığınızda yüzünüzü durulayın. Gece yatarken saçlarınızı yağlanmaya karşı toplamanız önerilir.