Evde çok etkili doğal öksürük şurubu tarifi

Spread the love
Evde çok etkili  doğal öksürük şurubu  tarifi
Evde çok etkili doğal öksürük şurubu tarifi

Evinizde sadece 4 doğal malzeme ile çok etkili doğal öksürük şurubunuzu yapabilirsiniz.Üstelik bu öksürük şurubunun tüm malzemleri mutfağınızda mevcut.

Evde doğal öksürük şurubu yapmak için size gerekli olan malzemler :Evde çok etkili doğal öksürük şurubu tarifi

ham bal,limon,zencefil ve su

Zencefil doğal bir dekonjestan görevi görür.Ayrıca antiinflamatuar ,antioksidan,antiviral, antibakteriyel özellikleri sayesinde boğazdaki bakterilerin ölmesini sağlar.Dolayısı ile boğaz ağrısını hafifletir.İçerisinde oleoresin adı verilen ve öksürüğü önlediği bilenen bir bileşen vardır.

Bal,bal boğazı yatıştırarak öksürüğü yatıştırmaya yardımcı oaln başka bir şifa kaynağı.Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olan antioksidan ve antimikrobiyel özelliklere sahiptir.

Limon ise İçerisindeki C vitamini bolluğu ile öksürüğü yatıştırmak ,bastırmak ve soğuk algınlığı ile savaşmada birebirdir.Şimdi gelelim doğal öksürük şurubunun yapılışına:

Bir parça zencefili soyun ve dilimler halinde kesin.Diğr yanda 2 limonun kabuklarını rendeleyin.Bir tencereye bir miktar su (1 bardak)koyun ve kaynatın.İçerisine zencefilleri ekleyin.Sonra rendelemiş olduğunu 2 yemk kaşığı limon kabuklarını da ekleyin ve kaynatmaya devam edin.(5 dakika daha kaynatmanız yeterli)Ocağın altını kapatın ve soğumaya bırakın.Soğuyunca süzgeçten geçirerek süzün.

Diğer yanda ise 1 bardak balı tencereye koyun ve hafifçe ısıtın.Sakın kaynatmayın.Hemen üzerine 2 limonun sıktığınız suyunu da ekleyin.1-2 dakika sonra ocağın altını kapatın.Diğer yanda yapmış olduğunuz zncefilli karışımı ballı karışıma dökün ve karıştırın.Bu karışımı cam bir kavanoza koyun ve ağzını kapatın.Ev yapımı doğal öksürük şurubunuz hazır.Peki nasıl kullanmalısınız?

1-5 yaş arası çocukaşar için 2 saatte 1 yarım çay kaşığı ya da 1 çay kaşığı verin

5-12 yaş arası çocuklar için ise 2 saatte b,r 2 çay kaşığı verin.

Yetişkinler için ise 4 saatte bir 1-2 yemek kaşığı vermeniz yeterli olacaktır.