Saç tipine göre bakım

Spread the love

https://i0.wp.com/www.kalbiniarastirveruhunudinle.com/wp-content/uploads/2011/03/images202.jpg?w=1200
Günümüzde kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri kuru, dökülen ve sert saçlar.. Saç bakımıyla ilgili bir çok yanlış yapılıyor. Bu yanlışların doğrularını öğrenerek saçlarınızı özel bir bakıma tabi tutabilirsiniz.
Yanlış: Saçları her gün yıkamak saçları döker.
Doğru: Saçları sık sık yıkmak dökülmesine değil, tam tersi bazı saçların yağlanmasına neden olabilir. Düz ve ince telli saçlar her gün yıkanmadığı sürece çok yağlı görünebilir, bu yüzden bu tip saçlara sahip kadınların saçlarını her gün yıkamalarından başka çareleri yok. Diğer saç tiplerine sahip olanların saçlarını haftada iki ya da üç kez yıkamaları yeterli olur.
Yanlış: Haftada bir kez gerçekleştirilen derin nemlendirici bakımlar , saçta meydana gelen hasarları tedavi eder.
Aslında bir bakıma doğru ama derin nemlendirici bakımların saçınızı yıkarken kullandığınız saç kremlerinden hiçbir farklı bulunmuyor. Bir anlamda saçınızı nemlendirmek arabanızı cilalatmaya benziyor. Kusurlar kapanıyor ve daha parlak görünüyor ama değişen sadece dış görünüm, içerisi hala aynı olduğundan pek tedavi edici etkiye sahip değil.Saç sadece nem kazandığı için kısa süreliğine rahatlıkla taranabiliyor ve daha az elektrikleniyor.
Yanlış: Saç uçlarını ne kadar sık keserseniz o kadar çabuk uzar.
Her saç telinin hücreleri birbirinden ayrıdır ve her birinin kırılmasının nedeni kendi içerisindeki ölü proteinlerdir. Saç uçlarını kesmeniz ölen proteinlerin tekrar canlanmasına yerdımcı olmadığı gibi, kesim gerçekleştiği saç diplerini bilfiren özel bir mekanizma da bulunmuyor. Saçlarınızın uzamasını sağlayan da saç dipleri olduğuna göre ayda bir kuaföre gidip servet harcamanızın hiçbir faydası yok. Sadece kırıklar yok olduğu için saç daha bakımlı bir görünüme sahip oluyor.
Yanlış: Saç fön makinesiyle kurutulduğu zaman elektriklenme meydana gelir.
Aslında bu teori tam anlamıyla yanlış sayılmaz. Ancak suçun tamamının fön makinelerine atmak gerekiyor. Her ne kadar yoğun miktarda ısı saçı nemsiz bırakıp keratinini yok ediyorsa; elektiriklenmesine tek başına neden olmuyor. Islak saçı fırça yardımıyla zorlayarak taramak ve fön makinesini saça tuttuğunuz mesafede yardımcı etkenler arasında yer alıyor ama korkmayın yeni nesil fön makinelerindeki ayarlar ile artık bu soruna da son vermek mümkün.
Yanlış: Yumurta sarısı, zeytinyağı, mayonez ya da avokado saç için ideal nemlendirici bir bakımlardır.
Evde kendi tarifenize göre bir nemlendirici hazırlamak yerine, markaların geliştirilmiş ürünlerinden birini denemenizde fayda var. Sonuç olarak bu ürünler saçın yapış yapış olmasına neden olmuyor.