Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir

Spread the love
Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir
Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir

Kolesterolünüzün yüksek olup olmadığını anlamak için öncelikle bir doktora gidip kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir.

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir

Öncelikle kolesterolünüzün yüksek olması kalp sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir.Bununla birlikte yüksek kan kolesterol seviyelerinize sahip olduğunuzu gösterecek bazı belirtiler vardır.Bu belirti ve semptomların bazıları başka hastalıklar belirtileri ile karıştırılabileceğinden öncelikle kan tahlili yaptırmanız önemlidir.Peki yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

Üst göz kapağınızda ve göz çevrenizde sarı lekelerin oluşması

Korneanızın çevresindeki gri renkli halkalar.Gözünüzün irisini örten kısmı olan kornea çevresindeki gri bir halka oluşması.Yaşlılarda çok olmakla birlikte 40 yaş üstündekilerde ve hatta gençlerde de kolesterol seviyesinin yüksekliğinin göstergesi olabilir.

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi.Yüksek kolesterole sahip olmak vücudunuzdaki çeşitli kan damarlarının tıkanmasına neden olabilir.Kan damarlarınız kolesterol tarafından bloke edilmişse ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi duyabilirsiniz.

Boyun ve baştaki ağrı.Kolesterolünüzün çok yüksek olması bazı kan damarlarınızın tıkanmasına neden olabileceğinden başınızdaki dolaşımın engellenmesi çok olasıdır.Ve dolayısı ile başınızda ve boynunuzda ağrı olabilir.Özellikle başınızın arka kısmında ağrıyı çok şiddetli şeklde hisedebilirsiniz.

Kalbinizin hızlı çarpması.Kalbin hızlı çarpması kolesterol yüksekliğinin belirtisi olabilir.Zira yüksek kolesterol kan damarlarının tıkanması sonucu kalbinizin daha çok ve hızlı çarpmasına neden olur.